Marka değeri günümüzde değeri artan en önemli kavramlardan biridir. Marka kavramı bir işyeri ya da ticarethane olarak tabir edilen yer için önemlidir. Çünkü ekonomik kazancını kişiler bu değer üzerinden elde etmektedir. Herhangi bir isim soy isim, değer, işaret, coğrafi işaret vs.marka kavramını oluşturur. Marka oluşturulmak en başta marka imajı ve ismi ile ürün ve hizmetlere kimlik kazandırmak şeklinde gerçekleşir. Marka değerini oluşturmak için yapılan herşey bu değere yönelik çabaların bütünü olarak ifade edilebilir. Marka imajı dediğimiz şey; markayı oluşturan onu topluma tanıtan insanların onu diğerlerinden ayırt etmesini sağlayacak renk, desen, şekil şeklinde oluşturulur.

Marka temelde ürün ile müşteri arasındaki ilişkiyi ifade eder. Müşterinin beklediği bir dizi hizmeti ve kaliteyi akla getirir. Çünkü müşteriler alışık oldukları kaliteyi sağlamak için aynı ürünleri almayı tercih ederler. Markaya bağlılık ise , müşterilerin beklentilerini yerine getirerek, hatta daha da iyisi onları aşarak oluşturulur. Bu nedenle marka kavramı müşteri çevresi olarak da tabir edilen good will oluşturan şeydir. Güçlü bir imaj daha çok müşteri demektir. Güçlü bir marka imajının yaratılması için markanın tüketicilerin zihninde olumlu nitelikler, yararlar, şirket değerleri, kişilik ve kullanıcılar uyandırması gerekir. Bunları uyandıran marka müşteri çeker ve para kazanır, ekonomiye katkı sağlar.

Her geçen gün önemi artan ve üretici ve tüketiciler tarafından önemi anlaşılan markalar ulusal sınırlar içinde (bazı anlaşmalar çerçevesinde uluslararası alanda örn: paris ant.) yetkili devlet kurumları nezdinde tescil ettirilerek korunmaktadırlar. Bu tescil ile marka ve sahibi arasında hukuki bir mülkiyet ilişkisi resmen kurulmuş olmaktadır. Ülkemizde marka tescil işlemleri Türk Patent Enstitü tarafından yapılmaktadır. Bu enstitü 24 Haziran 1994’te,Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak kurulmuştur.

Bu kurumun kurulması ülkemizde sınaî mülkiyet hakları alanında bir dönüm noktası olmuştur. Çünkü Türkiye teknoloji, ticaret ve sanayi alanında gelişmeye çok açık sürekli büyüyen bir ülke konumundadır ve marka tescili, patent işlemlerinin düzene konulması ülkemiz için önemli bir adım olmuştur. Patent Enstitüsünün ülkemizde marka tescili, patent verme işlemleri, marka tescil yenileme hizmeti için aldığı hizmet bedelleri farklıdır. Sizde bu konuda bilgi almak isterseniz, markanızı tescil ettirmek isterseniz uzman danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. 

Marka Tescil

Marka Araştırması

Marka İzleme

Marka Lisans İşlemleri

Patent Başvuruları

Patent Tescil Başvurusu

Patent  Danışmanlık